Poznałem Apolandię, ponieważ poproszono mnie o pomoc, opinię osoby, która reprezentuje raczej chłodne profesjonalne podejście do tematu. Dla której był to pierwszy kontakt z tego rodzaju myśleniem. A, że osobie, która mnie o to poprosiła nie mogłem powiedzieć ,,nie’’, acz z mieszanymi na początku uczuciami stopniowo poznawałem przekaz, pomysł, sposób w jaki dzięki Apolandii możemy pomóc tak potrzebującym, jak i samemu sobie.

Możemy pomagać innym nie tylko w formie szlachetnego odruchu, jakim jest pomoc okazywana ofiarom powodzi, pożaru, ludziom chorym, o których wiemy dzięki pośrednictwu mediów, fundacji, czy też jednodniowej akcji. Nie każda osoba potrafi też poprosić o pomoc, nawet, jeżeli bardzo jej potrzebuje…..A czy wokół nas nie ma takich ludzi…..zapewne są. Kolorowy świat reklam, zazwyczaj nie nakłada się na prozę dnia codziennego….

Nie będę ukrywał, że początkowo pojawiał się pewien dystans wynikający z obawy, że osób potrzebujących wsparcia w Polsce jest tak dużo, a jednocześnie, że bez wsparcia medialnego, reklamy, dotarcie do nich może być trudne. Co więcej, zastanawiałem się jak można w prosty dostępny sposób w kilku zdaniach rozwiać obawę, że nie jest to pomysł ,,wspierający’’ głównie pomysłodawców Apolandii. Bo i co z tego, że idea szczytna, kiedy nieznana szerszemu kręgowi  odbiorców. No i ta nasza podejrzliwość, skłonność do szukania drugiego dna…..Kiedy osobiście poznałem Panią Jolę Rene uświadomiłem sobie, że z pewnością nie jest to osoba, dla której aspekt finansowy może mieć większe znaczenie. Jej głębokie przekonanie, że nie można siedzieć z założonymi rękami i należy działać, że zawsze na początku była idea i że to od nas zawsze będzie zależało, na ile dzięki niej pomagając innym, będziemy też mogli pomóc sobie – powiem wprost – robi wrażenie. Oczywiście nie każda osoba odwiedzająca Apolandię będzie miała możliwość osobistego kontaktu z Panią Jolą i uzyskania odpowiedzi na ewentualne pytania, a szkoda….

Ponieważ jest to pomysł autorski uznałem, że nie powinienem przesadnie ingerować w język, jakim został on Państwu przedstawiony. Pomyślałem, że dzięki temu zachowa on swą autentyczność, szczerość przekazu, że będzie to wartością samą w sobie. Te osoby, które po pierwszym  kontakcie z przedstawionym w Apolandii pomysłem zechcą się z nim identyfikować to docenią. A te osoby, dla których to co Pani Jola Państwu proponuje nie jest z różnych względów do akceptacji, zawsze znajdą swoją rację, aby w tym nie uczestniczyć. I takie ich prawo, choć gdyby poświęcili analizie przekazu więcej czasu, to kto wie, jaka by ich była ostateczna decyzja. Bywa, że czasami warto kilka zdań raz jeszcze przeczytać, poszukać w nich dobra, a nie koncentrować się jedynie na poprawności formy zdania, czy kierować się jedynie ewentualnymi wątpliwościami.

Bo co złego w połączeniu szlachetnej idei z bardzo prostą matematyką?

Namawiam Państwa do zastanowienia i poszukania odpowiedzi na to proste pytanie w zgodzie z własnym sumieniem, chęcią zmian, realizacji naturalnych pragnień, jakie są przecież dane każdemu z nas, a o których tak niechętnie myślimy, mówimy w tym naszym codziennym zabieganiu….

Mirosław Krystman     facebook